Senior Men’s Prizewinners

The Armstrong Trophy                                                                                       (Team winners for the Best Three Scores, Team total in 9 events)

1990 Peterhead
1991 Peterhead
1992 Peterhead/Cruden Bay jointly
1993 Peterhead
1994 Fraserburgh
1995 Fraserburgh
1996 Ellon
1997 Cruden Bay
1998 Cruden Bay
1999 Cruden Bay
2000 Inverallochy
2001 Ellon
2002 Peterhead
2003 Peterhead
2004 Cruden Bay
2005 Peterhead
2006 Ellon
2007 Cruden Bay
2008 Inverallochy
2009 Inverallochy
2010 Newburgh
2011 Oldmeldrum
2012 Inverallochy
2013 Newburgh
2014 Inverurie
2015 Ellon
2016 Inverallochy
2017 Inverallochy

2018 Cruden Bay

The Bert Philips Trophy (Team runners up trophy)
From 2015, the Duncan Beaton Trophy                                                (provided by Peterhead GC)

1992 Oldmeldrum
1993 Inverallochy
1994 Oldmeldrum
1995 Oldmeldrum
1996 Newburgh
1997 Oldmeldrum
1998 Longside
1999 Longside
2000 Ellon
2001 Inverallochy
2002 Ellon
2003 Inverallochy
2004 Ellon
2005 Inverallochy
2006 Cruden Bay
2007 Inverallochy
2008 Peterhead
2009 Oldmeldrum
2010 Peterhead
2011 Inverallochy
2012 Newburgh
2013 Inverurie
2014 Peterhead
2015 Inverallochy
2016 Ellon
2017 Ellon

2018 Ellon

House of Commons Cup (inaugurated 1997)

1997 Oldmeldrum
1998 Newburgh
1999 Inverallochy
2000 Inverallochy
2001 Fraserburgh
2002 Peterhead
2003 Ellon
2004 Ellon
2005 Ellon
2006 Oldmeldrum
2007 Peterhead
2008 Peterhead
2009 Inverallochy
2010 Inverurie
2011 Newburgh
2012 Cruden Bay
2013 Peterhead
2014 Ellon
2015 Cruden Bay
2016 Ellon
2017 Fraserburgh

2018 Cruden Bay

 

The Individual Trophy(Best Five Aggregate Scores)

1990 A Cross (P)
1991 D Barclay (E)
1992 W Peat (P)
1993 A Cross (P)
1994 D Niven (CB)
1995 J Watt (F)
1996 J D Strachan (Inverallochy)
1997 A J Bolt (F)
1998 W J Roberts (E)
1999 K Burnett (Inverallochy)
2000 D Begg (N)
2001 J B Ritchie (Inverallochy)
2002 V Allan (Inverurie)
2003 A M Ritchie (F)
2004 W J Morrison (CB)
2005 D Hynds (Inverurie)
2006 J Davidson (Inverallochy)
2007 W Latto (N)
2008 R Stephen (Inverallochy)
2009 H Duncan (O)
2010 P Low (Inverurie)
2011 J Stewart (Newburgh)
2012 S Duthie (Inverallochy)
2013 G Milne (Ellon)
2014 W Stuart (CB)
2015 R.T.Whyte (Inverallochy)
2016 Prize Shared by J. Strachan (Inverallochy) and A. Bruce (Ellon)
2017 G. McIntosh (Ellon)

C B Kelman Cup

1994 R Bain (Peterhead) at Peterhead
1995 M Scott (Newburgh) at Inverurie
1996 W J Roberts (Ellon) at Cruden Bay
1997 A Taylor (Fraserburgh) at Ellon
1998 J A Ross (Inverurie) at Longside
1999 K Burnett (Inverallochy) at Inverallochy
2000 R Fraser (Longside) at Oldmeldrum
2001 D Gairns(Fraserburgh) at Fraserburgh
2002 J Buchan (Peterhead) at Newburgh
2003 G P Watson (Peterhead) at Peterhead
2004 H Craig (Inverurie) at Inverurie
2005 J W Milne (Peterhead) at Cruden Bay
2006 M Scott (Inverurie) at Ellon
2007 J Findlay (Longside) at Longside
2008 R Stephen (Inverallochy) at Inverallochy
2009 A Tough (Oldmeldrum) at Oldmeldrum
2010 G Duthie (Newburgh) at Fraserburgh
2011 J Moroney (Newburgh) at Newburgh
2012 G Mutch (Cruden Bay) at Peterhead
2013 R Gibb (Inverurie) at Inverurie
2014 M Keddie (Cruden Bay) at Cruden Bay
2015 A. Campbell (Inverurie) at Ellon
2016 A. Campbell (Inverurie) at Longside
2017 J.Y. Buchan (Inverallochy) at Inverallochy

 

The Jake Buchan Trophy (Inverallochy members only)

1998 A Strachan
1999 D Lawtie
2000 D Lawtie
2001 J Stephen
2002 P Green
2003 A Stephen
2004 J Davidson
2005 A N Cardno
2006 J Green
2007 A E Cowe
2008 R Stephen
2009 G Ritchie
2010 A Cardno
2011 N Robertson
2012 S Duthie
2013 A Lobaczewski
2014 G M Young

The Strachan Trophy(Ellon members only)

1995 R Keith
1996 H Milne
1997 R J Cordiner
1998 K Thorpe
1999 N Dawson
2000 W J Roberts
2001 I Dundas
2002 A Gibb
2003 N Smith
2004 E Ellington
2005 M Burr
2006 A Low
2007 N Dawson
2008 W Reed
2009 G Sutherland
2010 S Cruickshank
2011 R.A. Murray
2012 D. Barclay
2013 G Milne
2014 R.A. Murray
2015 J Mutch
2016 A Bruce
2017 W MacDonald

The Lawrence Motors Trophy (Inverurie members only)

1999 N Lawrence
2000 V Allan
2001 A Cardno
2002 V Allan
2003 V Allan
2004 R Airth
2005 D Hynds
2006 J Hendry
2007 G Duncan
2008 Held over – bad weather!
2009 B S Gallon
2010 P Low
2011 A. Aspey
2012 S. Bain
2013 D Taylor
2014 G Palmer

The Cyril Mutch Trophy (Cruden Bay members only)

2002 D Keith
2003 K Gill
2004 G W Ross
2005 A Taylor
2006 D Niven
2007 J Good
2008 R Wilson
2009 B Forbes
2010 G Mutch
2011 J W Bratton
2012 W Stuart
2013 A Taylor
2014 B May
2015 S. Chalmers
2016 I. Davidson
2017 J. Sandison

The Jim Hislop Trophy (Longside members only)

2003 J Stephen
2004 E Blow
2005 A Duncan
2006 K Cruickshank
2007 H Grant
2008 A Duncan
2009 H Grant
2010 A Willox
2011 S Burnett
2012 Not Played
2013 R Boardley
2014 J Ritchie

The Ken Bennions Trophy (Peterhead members only)

2010 J McArthur
2011 Not Played
2012 J. Cordiner
2013 D Hay
2014 J Corsar

Divot Cup                                                                                                                  (played between two teams of 18 from Buchan Seniors and Banffshire Seniors)

1995 Buchan Seniors at Strathlene
1996 Buchan Seniors at Peterhead
1997 Banffshire Seniors at Cullen
1998 Buchan Seniors at Oldmeldrum
1999 Buchan Seniors at Buckpool
2000 Buchan Seniors at Newburgh
2001 Buchan Seniors at Turriff
2002 Buchan Seniors at Longside
2003 Banffshire Seniors at Tarlair
2004 Buchan Seniors at Fraserburgh
2005 Banffshire seniors at Huntly
2006 Rained off! at Inverurie
2007 Buchan Seniors at Garmouth
2008 Buchan Seniors at Ellon
2009 Banffshire Seniors at Dufftown
2010 Banffshire Seniors at Cruden Bay
2011 Banffshire Seniors at Turriff
2012 Buchan Seniors at Inverallochy
2013 Banffshire Seniors at Huntly
2014 Buchan Seniors at Peterhead
2015 Banffshire Seniors at Spey Bay

2016 Buchan Seniors at Oldmeldrum
2017 Rained off! at Cullen

2018 Buchan Seniors at Newburgh